субота, 26 квітня 2025 р.

Новий посібник з ендокринних захворювань – для бібліотечки практикуючого лікаря.

 Оновлене видання "Основи діагностики, лікування та профілактики основних ендокринних захворювань" поповнило полиці відділу наукової медичної літератури.

 Журавльова Л. В. Основи діагностики, лікування та профілактики основних ендокринних захворювань : навч. посіб. / Л. В. Журавльова, О. М. Кривоносова. –  Київ : Медкнига,  2024. – 444 с.

👆 26 квітня 2025 року виповнюється 39 років, як Україна  зіштовхнулася з трагедією на Чорнобильській АЕС та наслідками руйнівної сили радіації. Понад 80% радіоактивних речовин, викинутих в атмосферу після вибуху реактора – це  ізотопи радіоактивного йоду, який поглинається щитоподібною залозою та завдає шкоди  організму навіть через десятиріччя. Тож кількість звернень до лікарів-ендокринологів  не зменшується і нині. 

 🔔 Не забуваймо, що Волинська область на карті України – одна з тих, де дефіцит корисного йоду в організмі людей найбільший. А це теж негативно впливає на здоров’я. Відтак, спектр ендокринних захворювань у нашій області, на жаль,  чималий. І кожен, хто має такі проблеми зі здоров’ям, потребує якісної і своєчасної допомоги.

 📌 Осучаснити лікарську практику цього медичного напрямку допоможе новий посібник "Основи діагностики, лікування та профілактики основних ендокринних захворювань", який нещодавно вийшов друком і вже з’явився в обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки у відділі наукової медичної літератури. Автори книги у 7 розділах детально аналізують причини і симптоми  захворювань ендокринної системи та професійно інформують про методи їх діагностики і лікування. Посібник охоплює усі органи та системи, де можуть виникнути ендокринні збої, надаючи важливе місце й профілактичним заходам для їх уникнення. 

📙 Нове видання  буде корисним як студентам-медикам, лікарям-ендокринологам та лікарям загальної практики сімейної медицини. Чекаємо вас у відділі наукової медичної літератури. Турбуйтесь про свої здоров’я і нехай усі хвороби вас оминають. 

вівторок, 22 квітня 2025 р.

Всеукраїнський день психолога (книжкова виставка)

  23 квітня  – Всеукраїнський день психолога, який відзначається з 2004 року. Відтак, День психолога — свято молоде. 


Та й самій професії трохи більше ста років. Але спеціалісти-психологи широко затребувані в суспільстві: вони працюють і в сфері освіти, і в медицині, і в рекламі. При кожній катастрофі на допомогу поспішають психологи кризових станів. Цікаво, що світова спільнота поки не має в календарі окремого свята для психологів, хоча в таких країнах як США, Великобританія чи Німеччина візит до психолога є звичною справою за будь-якої проблеми. Відтак, для нашої держави Всеукраїнський день психолога – поштовх досягати висот закордоних колег та шанс популяризувати психологічну працю серед громадян, потреба у якій останніми роками дуже гостра через важкий психологічний стан багатьох українців. Російська агресія залишає сьогодні глибокі моральні рани і саме психологи покликані у важу хвилину підтримати, навчити та поліпшити ментальне здоров’я. 

  Волинська обласна наукова бібліотека не стоїть остронь цієї допомоги, постійно запрошуючи фахівців проводити треніги з психологічних знань  для молоді, людей старшого віку та учасників бойових дій. 

 Активно долучається до таких заходів відділ наукової медичної літератури, де з нагоди Всеукраїнського дня психолога підготували тематичну виставку з добіркої професійної та пізнавальної літератури. 


Адже психолог – це фахівець, який опікується здоров’ям людини, а тому повинен  весь час вчитись, знайомитись з новими методиками та дослідженнями у свої професії. 

Кілька цікавих фактів про психологів та психологію в Україні:

– Приблизна кількість психологів, які є членами професійних спільнот в Україні, складає 4500 осіб.

–  За оцінками ВООЗ, кожен четвертий українець матиме проблеми з психічним здоров’ям після закінчення війни.

–  Найкращим засобом від тривожності і стресу є читання. Це заняття дає швидкий ефект на організм і є ефективнішим за такі способи «розслаблення», як вживання алкоголю чи заїдання.

–  Не обов’язково мати клінічні розлади психіки, щоб звертатися по допомогу до психолога. Помилково вважати, що психологи лікують тільки виражені проблеми з психікою. До них можуть звернутися абсолютно всі, хто відчуває необхідність психологічної допомоги. 

    У день професійного свята бажаємо українським психологам постійного розвитку у їхній надважливій праці, професійної досконалості та ефективної самореалізації з користю для пацієнтів та суспільства.

середа, 9 квітня 2025 р.

Ментальне здоров’я молоді – актуальна потреба сьогодення.

 Проблеми, стреси, випробування – це те, з чим стикається практично кожна людина у своєму житті. Особливо гострими є стресові відчуття українців сьогодні, коли щодня російська збройна агресія нищить нашу землю, а втрати серед цивільних і військових обертаються глибокими душевними переживаннями і важкими психологічними травмами. Мабуть, найважче впоратися з цією важкою ситуацією молодим людям, чия психіка  лише формується і є дуже вразливою. Для них в обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки відбувся тренінг "Ментальне здоровя осіб молодого віку: погляд і сучасні тенденції".


Учасниками заходу стали студенти факультету "Лікувальна справа" Волинського медичного університету, а провела його Світлана Шах – психологиня проєкту "Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка" Волинської обласної організації Товариства Червоного Хреста України.

Фахівчиня з самого початку створила довірливу атмосферу, запропонувавши кожному учаснику дати собі своєрідну самооцінку та перевірити себе на стресостійкість.

 Діалог  зі студентами продовжився детальною інформацією про різновиди  стресу і його загрози для ментального і фізичного здоров’я людини, серед яких – пригніченість, агресія, панічні атаки. Найважливішою частиною заходу стали поради, як зберегти психічне  здоров’я та тренувати опір стресовим ситуаціям:

- навчитися приймати зміни та правильно розставляти пріоритети;

- трансформувати негативні думки;

- використовувати дихальні вправи та фізичні практики;

- зміцнювати соціальні зв’язки, розвивати гнучкість та комунікабельність;

- розв’язувати проблеми або уникати їх. 

Світлана Шах наголосила, що особливо важливо вміти не зациклюватися на образах, які дуже шкодять ментальному здоров’ю і призводять до довготривалого стресу і  психосоматичних захворювань. Цікаві захоплення, любляча родина, приємне спілкування – це ті прості речі, які  стануть потужним психічним ресурсом, якщо людина переживає стрес чи моральну травму. 

Завершальним  штрихом цього актуального і корисного заходу став спільний арт-малюнок, де кожен міг проявити себе у створенні уявного весняного пейзажу. 



Відділ наукової медичної літератури долучився до тренінгу виставкою "Як ментальне здоров’я впливає на навчання",  запропонувавши добірку літератури про психічні розлади та психосоматичні захворювання, а також роль психотерапії у подоланні стресу та депресії.





Усі учасники заходу отримали чималий  заряд позитиву та  добірку корисних порад на щодень,  поради як турбуватися про ментальне здоров’я та долати стрес у будь-якій ситуації.

неділя, 6 квітня 2025 р.

Всесвітній день здоров’я (книжкова виставка)



 


«Доброго здоров’я» – так вітаються наші співвітчизники, а коли прощаються, кажуть: «Бувайте здорові», тобто бажають здоров’я, але практично не замислюються, скільки сенсу закладено у цих словах.
Всесвітній день здоров’я – це чудовий привід нагадати, як важливо докладати зусиль для здорового способу життя та бути обізнаним з усіма можливостями турботи про власне здоров’я. Історія виникнення цієї важливої дати сягає 1948-го року, коли ВООЗ провела першу Всесвітню асамблею охорони здоров’я та вирішила відзначати 7 квітня кожного року, починаючи з 1950 року, як Всесвітній день здоров’я.


У наш час здоров’я — це не лише відсутність хвороб, але й  фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до оточуючих, так і до навколишнього середовища. Серед чинників, що найбільше вливають на здоров’я людини, вирізняють 4 основних :

- спосіб життя (50%)

- умови навколишнього середовища (20%)

- спадковість (20%)

- медичні послуги (10%)


Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби. Висновок зрозумілий — необхідність дотримуватися здорового  способу життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні. Саме такий життєвий пріоритет допоможе  зберегти і зміцнити здоров’я навіть у складних екологічних чи соціально-економічних умовах, підвищити працездатність, добре почуватися  та ефективніше адаптуватися до змін довкілля.


Стан здоров’я населення є однією з найактуальніших проблем багатьох країн світу, адже тільки здорова людина може ефективно працювати, створити міцну сім’ю, приносити максимальну користь суспільству. Цього року виповнюється п'ять років з моменту оголошення пандемії COVID-19 події, яка спричинила безпрецедентний тиск на системи охорони здоров'я та стала серйозним викликом для лікарів і пацієнтів в усьому світі. Пандемічний шок, який пережило людство, зумовило переглянути підходи до фінансування закладів охорони здоров’я та унеможливити жорстку економію коштів у цій сфері.

Окрім спалахів сучасних інфекційних хвороб, українці сьогодні стикаються і з проблеми психологічного стану та ментального здоров’я. Після кількох років жорстокої російської агресії значно зросла кількість тих, хто потребує не лише медикаментозного лікування, а й терапії душі. Масштаби проблеми підносять питання охорони психічного здоров’я населення  на рівень національної безпеки країни.


Бути здоровим – вимога часу.  Щоб досягати поставлених цілей, реалізовувати свій потенціал, потрібна життєва енергія і натхнення. Без піклуватися про своє здоров’я важко віднайти ресурси для цього.

Вітаємо із Всесвітнім днем здоров’я і бажаємо міцного імунітету та соціального благополуччя!  На додачу нехай любов і розуміння  близьких будуть ефективними вітамінами для гарного самопочуття і нехай його зміцнює віра у нашу Перемогу!

З нагоди цієї важливої дати, працівники відділу наукової медичної літератури Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки  підготували вашій увазі книжкову виставку: «Ментальне здоров’я: як подбати про себе».


Запрошуємо до перегляду!

Герасименко Л. О.,  Скрипніков А.М., Р. І. Ісаков М. Р.. Реакція на важкий стрес та розлади адаптації. Посттравматичний стресовий розлад : навч. посіб. / Л. О. Герасименко, А. М. Скрипнікова, Р. І. Ісаков. – Київ : Медицина, – 2023. – 119 с. 

Гуменюк О. Є. Психологія Я-концепції. / О. Є. Гуменюк. – Тернопіль : Економічна думка, – 2002. – 185 с.

Кирій С. Як зберегти здоров’я під час війни : практичні поради експертів у Національній науковій медичній бібліотеці. / С. Кирій – Бібліотечна планета. – 2024. № 3. – С. 25–27.

Коваль Л.         Як знайти себе після війни : соціально-освітній серіал для захисників і захисниць розповість про адаптацію ветеранів у цивільному житті / Л. Коваль // Урядовий кур’єр. – 2022. –  N 4 лют. (№ 22). – С. 3 : фот.

Коструба Н.       Психічне здоров'я в умовах кризи : монографія / Н. Коструба, О. С. Фіщук. – Луцьк : Вежа-Друк, 2023. – 182 с. 

Коцан І. Я., Ложкін Г. В., Мушневич М. І. Психологія здоров’я людини : навч. посіб. / І. Я Коцан, Г. В. Ложкін, М. І. Мушневич. – Луцьк : Волин. нац. ун-тет імені Лесі Українки, – 2011. –362 с.

Купко Н. Психічне здоров'я як одне з універсальних прав людини : тенденції, виклики, шляхи подолання проблеми. / Н. Купко. – HEЙРОNEWS. – 2023. – № 8. – С. 5–7.

Мартинова Л. Здоров’я вдома : основні складові психічного здоров’я і благополуччя. / Л. Мартинова. – НЕЙРОNEWS. – 2021. – №3. – С.8.

Мартинова Л. Меморандум про співпрацю у сфері ментального здоров'я : психологічна підтримка на первинному рівні. / Л. Мартинова  – HEЙРОNEWS – 2023. – № 1–2. – С. 5–6.

Охорона ментального здоров'я та медико-психологічна реабілітація військовослужбовців в умовах гібридної війни: теорія і практика : монографія / В. І. Цимбалюк [та ін.] ; ред. В. І. Цимбалюк. – Київ : Медицина, 2021. – 254 с.

Проблеми ментального здоров’я у сучасній системі громадського здоров’я України. / Н.С. Полька  та ін. // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я.– 2023. – № 4. – С. 52–59.