четвер, 29 травня 2025 р.

Життя з цигаркою чи без – зроби свій вибір ( книжкова виставка)

 

 

 Щороку 31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну.  Його започаткували 1988-го року, поставивши перед світовою спільнотою амбітне завдання – домогтися, щоб у 21-му столітті людство подолало нікотинову залежність.  

 

 

 

❗Втім, проблема залишається актуальною і досі, адже в Україні, за статистикою, цю згубну звичку має кожна третя людина. Медики стверджують, що під час куріння до організму потрапляє 250 токсичних хімічних елементів. А ще - смоли, формальдегіди, органічні сполуки та солі важких металів. Уся ця шкідлива суміш із часом завдає відчутного удару здоров*ю. 

 🔔 Аби не перетворити себе на мішень тютюнового диму, медики дають чимало порад, як позбутися нікотинової залежності. Всесвітній день без тютюну – додатковий стимул розпочати життя без цигарок, потурбувавшись не лише про себе, а й про навколишній світ. Оберіть те, що стане найкращою мотивацією саме для вас.

 Зміцнюйте впевненість. Перш ніж починати, важливо бути впевненими у тому, що спроба буде успішною.

 Керуйте стресом. Багато людей курить, щоб впоратися з переживаннями та негативом. Отже, треба навчитися долати це іншими способами.

 Кинути палити ніколи не пізно. Доволі непогана мотивація — уявляти себе енергійною та працездатною людиною в старшому віці.

 Вчіться на своїх помилках. Більшість людей розчаровується, згадуючи попередні невдалі спроби. Аналізуйте, що вам вдалося в минулому, а що можна було би зробити по-іншому, щоб спрацювало.

 Агітуйте друзів-курців. А раптом вони теж захочуть кинути і ви зможете підтримувати одне одного.

 Не відмовляйтеся від медикаментів: Нікотин, що міститься в тютюнових виробах, викликає сильне звикання, і без допомоги у відмові від куріння успіху досягають лише 4% таких людей. Професійна допомога та фармакологічні засоби з доведеною ефективністю можуть більш ніж удвічі підвищити шанси на успішну відмову від тютюну. Зверніться до сімейного лікаря за порадою, що краще обрати.

 

До Всесвітнього дня без тютюну у відділі наукової медичної літератури Волинської обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки розгорнута книжкова виставка, головний акцент якої : можна знайти істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. 

 


 



  Переваги життя без тютютнопаління очевидні : поліпшення здоров*я, економічна вигода та чистіше довкілля. Чудова комбінація, аби перетворити намір кинути палити на реальність!

.

 

четвер, 22 травня 2025 р.

Міжнародний день здоров*я жінок (книжкова виставка)

 Сила й краса України в її жінках. Традиційна берегиня домашнього вогнища, останні кілька років українська жінка ще й воїн. І не лише на передовій. Жінки мужньо і рішуче підставили своє плече там, де сьогодні державі найважче. За таких  фізичних та моральних навантажень піклування про власне здоров*я є вкрай важливим.

28 травня - Міжнародний день здоров*я жінок.  Усвідомлення, що здоров’я жінок сприяє не лише для добробуту їхніх сімей, а й  суспільства в цілому – головна мета цього дня. За статискою,  47% жінок у віці понад 50 років мають хоча б одну хронічну хворобу. Для повноцінного здорового життя, відповідно до рекомендацій ВООЗ, жінкам слід дотримуватися профілактичних заходів.

Контроль артеріального тиску. Підвищений кров'яний тиск збільшує ризик серцевого нападу, інсульту і захворювань нирок.


Аналіз на визначення глюкози в крові. Жінки, які мають генетичну схильність до цукрового діабету чи надлишкову вагу, повинні щорічно перевіряти рівень глюкози в крові та консультуватись із своїм лікарем. Жінкам віком від 45 років, котрі не мають ризиків, слід перевірятись кожні 3 роки.

 Скринінг щільності кісток. Жінки повинні починати проходити скринінг на виявлення остеопорозу з 65 років. 

 Перевірка ліпідного профілю. Це розгорнутий скринінг ризику серцево-судинних захворювань і атеросклероз. Для жінок віком від 40 років рекомендовано регулярно перевіряти ліпідний профіль. 

 Перевірка зору і слуху. Після 40 років ризик очних хвороб та втрати слуху значно зростає. Рекомендовано відвідувати офтальмолога та отоларинголога щорічно.

До міжнародного дня здоров*я жінок віддл наукової медичної літератури імені Олени Пчілки підготував тематичну книжкову виставку. Підбірка видань охоплює усі вікові групи та допоможе кожній жінці знайти важливу інформацію про те, як залишатися здоровою, своєчасно підготуватися до важливих змін жіночого організму та не втратити шанс на гармонійне і повноцінне життя. 


  



Де на Волині отримати безоплатну реабілітаційну допомогу (інформує Волинська ОДА)

 Сьогодні в області 28 комунальних закладів охорони здоров’я уклали договори з Національною службою здоров’я України та надають реабілітаційні послуги як амбулаторно, так і в умовах стаціонару. Особлива увага – доступу до якісної допомоги для військовослужбовців та ветеранів.

 Амбулаторна допомога надається у 16 медичних закладах області. Так, послуги з реабілітації в амбулаторних умовах можна отримати у таких закладах:

• КП «Волинська обласна клінічна лікарня»;
• КП «Волинський обласний госпіталь ветеранів війни»;
• КП «Медичне об’єднання Луцької міської територіальної громади»;
• КП «Медичний центр реабілітації учасників бойових дій ЛМТГ»;
• КП «Володимирське територіальне медичне об’єднання»;
• КНП «Нововолинська центральна міська лікарня;
• КНП «Іваничівська багатопрофільна лікарня»;
• КНП «Камінь-Каширська центральна районна лікарня»;
• КНП Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання»;
• КП «Луцька центральна районна лікарня»Підгайцівської сільської ради;
• КНП «Ратнівська центральна районна лікарня» Ратнівської селищної ради;
• КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради;
• КП «Луцька міська дитяча поліклініка»;
• КП «Рожищенська багатопрофільна лікарня»;
• КНП «Любомльське територіальне медичне об’єднання»;
• КП«Ковельський центр медичної реабілітації та паліативної допомоги»Волинської обласної ради
.


Реабілітаційна допомога в умовах стаціонару передбачає інтенсивну підтримку пацієнтів, які потребують тривалого або більш глибокого відновлення. Такі послуги надають 12 закладів охорони здоров’я області, зокрема:

• КП «Волинська обласна клінічна лікарня»;
• КП «Волинський обласний госпіталь ветеранів війни»;
• КП«Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади»;
• КП«Медичний центр реабілітації учасників бойових дій ЛМТГ»;
• КП «Володимирське територіальне медичне об'єднання»;
• КНП «Нововолинська центральна міська лікарня»;
• КНП«Камінь-Каширська центральна районна лікарня»;
• КНП Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання;
• КП «Луцька центральна районна лікарня»Підгайцівської сільської ради;
• КНП «Ратнівська центральна районна лікарня» Ратнівської селищної ради;
• КП «Волинське обласне територіальне медичне об'єднання захисту материнства і дитинства»     Волинської обласної ради;
• КНП «Любомльське територіальне медичне об’єднання».

 Загалом у закладах охорони здоров’я області функціонує 438 реабілітаційних ліжок. Потреба у такому виді медичної допомоги постійно зростає та стає важливою частиною процесу соціального повернення людини до повноцінного життя.

 

четвер, 15 травня 2025 р.

Сімейна медицина в Україні : чого очікувати лікарям і пацієнтам (19 травня - Всесвітній день сімейного лікаря)


 Сімейна медицина – доволі нова сфера в українському суспільстві. Після набуття країною незалежності сімейних лікарів розпочали навчати  за програмою, затвердженою МОЗ України. Однак лише з 2018 року сімейні лікарі повністю замінили в Україні дільничних терапевтів. 

❗За своїм потенціалом сімейна медицина, мабуть, найкращий спосіб комунікації між лікарем та пацієнтом і  найефективніша модель збереження здоров*я  та своєчасного лікування хвороб.  Але  українські реалії поки що далекі від країн, де сімейна медицина має усталені традиції. Наприклад, 19% українців не відвідували сімейного лікаря понад три роки. Щоправда, на Волині ця цифра дещо нижча – 13 %.  До речі, за перший квартал 2025 року у Волинській області за програмою НСЗУ використано майже 180 млн грн бюджетних коштів на лікування та обстеження. Що стосується скарг пацієнтів, то область на 13 місці за кількістю звернень.

Серед новацій, які держава запроваджує у сімейній медицині  цього року, варто відзначити створення маршрутів пацієнтів сімейних лікарів та використання первинної ланки медичної допомоги для підтримки психічного здоров*я населення.

👉 Перше нововведення, вочевидь, є позитивом для пацієнтів. Натомість рішення залучати сімейних лікарів до вузькопрофільного психологічного напрямку  доволі дискусійне. В умовах тривалої і виснажливої війни підготовка більшої кількості фахівців – професіоналів ментального здоров*я вбачається перспективнішим варіантом.

🔔 Варто згадати  і про обмеження з 2025 року кількості послуг, які НСЗУ оплачує на одного пацієнта в день. Тепер за один візит в поліклініку можна відвідати лише одного лікаря і зробити одну діагностичну процедуру. Навіть якщо інші фахівці теж мають змогу вас прийняти за електронним направленням, доведеться або платити, або прийти в інший день.

💗 Сімейна медицина фактично розпочинає свою історію в Україні, тож пошук її оптимального функціонування триває. Головне – віднайти баланс для ефективної взаємодії між сімейним лікарем, пацієнтом та державою і мати за пріоритетну ціль здоров*я кожного українця.

 

З нагоди Всесвітнього дня сімейного лікаря у відділі наукової медичної літератури Волинської обласної бібліотеки імені Олени Пчілки представлено добірку видань, які допоможуть сімейним лікарям у їх відповідальній праці.
 




четвер, 8 травня 2025 р.

Безоплатні обстеження у сімейного лікаря (інформує Волинська ОДА)

 Турбота про власне здоров*я має багато чинників, один із яких – профілактичні огляди та обстеження. Перший крок – звернутися до сімейного лікаря.  Які саме обстеження з профілактичною чи лікувальною метою є сьогодні безоплатними, нагадує сайт Волинської ОДА.

 



Що  входить до переліку  безоплатної допомоги сімейного лікаря – дивіться  в інфографіці.
 
 





середа, 7 травня 2025 р.

Всі ми – різні, всі ми – рівні (психосоціальний воркшоп)

📌 Чим довше триває російська збройна агресія, тим глибшим стає відчуття, що війна – це не просто низка жахливих подій, а насамперед одна з тих психологічних реальностей, якої хочеться позбутись.


Або принаймні знайти "рецепт", що допоможе  морально не зламатися. Як поліпшити власне ментальне самопочуття і водночас бути толерантними до інших, особливо до людей з інвалідністю, йшлося під час воркшопу  у Волинській обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки.


 👉 Працівники відділу наукової медичної літератури, який організував захід, запросили розповісти про нюанси означеної тематики фахівців Волинської обласної організації Червоного Хреста України. Актуальними порадами і важливими знаннями вони поділилися зі студентами – першокурсниками Волинського медичного інституту.


 👏 У наочній абетці етики спілкування з людьми  з інвалідністю їх зорієнтували Віра Антропова та Ірина Полихівська –  фізичний терапевт та тренер мобільних реабілітаційних команд Волинської обласної організації Червоного Хреста України.




 😊 Розуміння, повага та емпатія (вміння поставити себе на місце іншої людини) – те, чого насамперед потребують у спілкуванні люди із порушеннями зору, слуху, або ж ті, хто пересуваються на кріслі колісному. Учасники зустрічі дізналися, що некоректно робити та як не варто звертатися, комунікуючи з ними, а потому отримали нагоду знайти правильний вихід із ситуаційних завдань, у яких люди з інвалідністю потребують допомоги. Головне – поважати їхній особистий простір і спершу поцікавитись, чи потрібна людині з особливими  потребами ваша допомога. 

Аби набуті знання запам’яталися якнайкраще, кожному зі студентів презентували  словник толерантності. 

❗Психолог психосоціальної підтримки Волинської обласної організації Червоного Хреста України Тетяна Шах наголосила, що формувати навички виважених емоцій і ментальної рівноваги важливо і стосовно власної особистості. Якщо повсякденні звички чи певні риси характеру стають на заваді самореалізації, або ж емоційно пригнічують, не варто себе картати. Як позбутися такого емоційного "багажу" позитивно, фахівець  пояснила на прикладі психологічної гри, до якої долучилися усі учасники заходу.


🔰 Бути різними і водночас рівними – запорука і справедливого суспільства, й особистої гармонії. Не забуваймо робити для цього маленькі, але важливі кроки!

понеділок, 5 травня 2025 р.

Чому важливо не пропускати вакцинацію (брифінг у Волинській ОДА)


 Такі серйозні інфекції, як дифтерія, правець чи кір  досі є загрозою для здоров*я та імунітету дітей.  На цьому наголосила лікарка-педіатр КП «Луцька міська дитяча поліклініка» Марія Вілюра під час брифінгу, який цими днями відбувся у Волинській обласній державній адміністрації. Фахівець нагадала, що легше запобігти хворобі, ніж лікувати її, тому не варто нехтувати вакцинацією.

«Найчастіше вакцинацію пропускають діти підліткового віку. Їх важко змотивувати пройти повторну вакцинацію, особливо через великий часовий проміжок між попередніми щепленнями. Наприклад, вакцинація проти поліомієліту, дифтерії та правця проводиться у 6 років, а потім – лише у 14–16. У цей період більшість підлітків уже неохоче йде до лікаря», – зауважила Марія Вілюра.

Тому потрібно вибудовувати регулярну, якісну комунікацію з батьками та педагогами, аби донести підліткам важливість вакцинації.


 Марія Вілюра нагадала про те, наскільки небезпечні такі хвороби як кір та правець.

«Кір – це інфекційне захворювання, що  найсильніше уражає дихальну систему, викликаючи пневмонію. Щоб уникнути важкого перебігу хвороби і ризику ускладнень, потрібно своєчасно отримати дві дози вакцини.  

Правець може виникнути навіть після незначної побутової травми, на яку ви й уваги не звернете. Саме тому вакцинація проти правця починається вже в грудному віці: у 2, 4, 6 та 18 місяців, потім – у 6 років, а далі кожні 10 років. Якщо дитина не отримає щеплення, вона залишиться незахищеною перед смертельною інфекцією», – розповіла  педіатр.

В умовах війни особливо важливо захистити себе та своїх дітей від інфекційних хвороб. Кожне щеплення має значення.

Бібліотека як простір для людей з особливими потребами (до Міжнародного дня боротьби за права осіб з інвалідністю)

 👆Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю започатковано 5 травня 1992 року. У цей день люди з обмеженими можливостями із сімнадцяти країн світу одночасно провели перший загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації людей з інвалідністю, які змушені долати чимало проблем у прагненні добробуту і самореалізації. Їм важче пересуватись, складніше отримати освіту і роботу, а грошова допомога часто є недостатньою. В Україні  ставлення до людей з особливими потребами як влади, так і суспільства далеке від того, що давно є аксіомою в країнах Європейського Союзу –  рівні можливості для всіх громадян в усіх сферах життя. Українцям, які мають інвалідність, усе ще доводиться боротися за право бути повноцінною частиною соціуму.  


  ⚡ Активну участь у підтримці людей з інвалідністю  бере Українська бібліотечна асоціація. Сьогодні, 5 травня, за її ініціативи та у партнерстві з Рівненською обласною науковою бібліотекою  відбувся вебінар до Міжнародного дня боротьби за права осіб з інвалідністю.



На запрошення рівненських колег учасниками вебінару були і працівники відділу наукової медичної літератури Волинської обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки.


Серед важливих тем, яких торкнулися спікери вебінару юристи Ігор  Шрамко та Геннадій Євсев’єв: інклюзивна освіта, право на працю людей з інвалідністю, імплементація міжнародних стандартів в українське законодавство, надання безбар’єрних послуг у закладах культури.


 

  🔔 Окремо йшлося про розширення доступу до інформації для незрячих та осіб з порушенням зору. Волинська обласна наукова бібліотека зберігає чималий фонд літератури саме для таких людей.

Понад 200 книг художньої, пізнавальної, краєзнавчої та іншої тематики зі шрифтом Брайля підійдуть і для змістовного відпочинку, і для самоосвіти. Час від часу у бібліотеці проводяться книжкові виставки для людей
 з порушенням зору, а вхід у бібліотеку облаштований піднімальною платформою для осіб, що пересуваються на візку.

  😊 Волинська обласна наукова бібліотека імені Олени Пчілки прагне бути територією добра і розради,  долучатися до суспільства рівних можливостей  і допомагати людям з особливими потребами тим, що здатне лікувати душу і підтримати у скрутну хвилину – книгою і теплим спілкуванням. 

Не будьмо байдужими, адже добре слово не вартує великих зусиль, але має особливу вагу для людей з обмеженими можливостями у їх прагненні почуватися гідними і щасливими.