Сімейна медицина – доволі нова сфера в українському суспільстві. Після набуття країною незалежності сімейних лікарів розпочали навчати за програмою, затвердженою МОЗ України. Однак лише з 2018 року сімейні лікарі повністю замінили в Україні дільничних терапевтів.
❗За своїм потенціалом сімейна медицина, мабуть, найкращий спосіб комунікації між лікарем та пацієнтом і найефективніша модель збереження здоров*я та своєчасного лікування хвороб. Але українські реалії поки що далекі від країн, де сімейна медицина має усталені традиції. Наприклад, 19% українців не відвідували сімейного лікаря понад три роки. Щоправда, на Волині ця цифра дещо нижча – 13 %. До речі, за перший квартал 2025 року у Волинській області за програмою НСЗУ використано майже 180 млн грн бюджетних коштів на лікування та обстеження. Що стосується скарг пацієнтів, то область на 13 місці за кількістю звернень.
👉 Перше нововведення, вочевидь, є позитивом для пацієнтів. Натомість рішення залучати сімейних лікарів до вузькопрофільного психологічного напрямку доволі дискусійне. В умовах тривалої і виснажливої війни підготовка більшої кількості фахівців – професіоналів ментального здоров*я вбачається перспективнішим варіантом.
🔔 Варто згадати і про обмеження з 2025 року кількості послуг, які НСЗУ оплачує на одного пацієнта в день. Тепер за один візит в поліклініку можна відвідати лише одного лікаря і зробити одну діагностичну процедуру. Навіть якщо інші фахівці теж мають змогу вас прийняти за електронним направленням, доведеться або платити, або прийти в інший день.
💗 Сімейна медицина фактично розпочинає свою історію в Україні, тож пошук її оптимального функціонування триває. Головне – віднайти баланс для ефективної взаємодії між сімейним лікарем, пацієнтом та державою і мати за пріоритетну ціль здоров*я кожного українця.
Немає коментарів:
Дописати коментар